Napjaink legnépszerűbb sportága a labdarúgás, ez bizonyítható a játékosok számával, a szurkolói és nézettségi adatokkal is. Nincs ez másképp Magyarországon, Pécsett sem. Manapság három olyan csapat működik a városban, ami utánpótlással is foglalkozik, a PMFC, PVSK, PTE-PEAC hármas. Vissza a gyökerekhez, avagy hogyan és mikor kezdődött az egész?
Az eredetileg Angliából indult sport már az 1890-es években befutott a Dél-Dunántúlon. Egészen pontosan 1898. május 1-én játszották le az első hivatalos mérkőzést, a Pécsi Atlétikai Club (PAC) és a Pécsi Bicycle Club jóvoltából a tettyei sportpályán. Később a Pac Ráth utcai pályája olyan más sportolók gyakorlásának is remekül szolgált, mint a teniszezők, vagy az atléták. Az első világháború megakadályozta négy évig a labdarúgás fejlődését, a helyi sportcsarnok is katonai célokat szolgált. A Pécsi Munkás Sport Club (PMSC) megalakulásával (1919) a Ráth utcában új sportpálya is kialakulhatott. A szervezetből több önálló klub jött létre, például a mai napig is aktív PVSK (Pécs Vasutas Sportkör). A foci sikere ezután jobban virágzott, mint a háború előtt. Rengeteg körzeti versenyt, és meccset rendeztek a honi klubok közt. 1932 áprilisában már labdarúgó olimpiászt rendeztek a városban, ahol megjelent a magyar válogatott labdarúgócsapata, amely 6 évvel később világbajnoki ezüstérmet szerzett. A második világháború sem kerülte el az országot, amely ismét padlóra küldte a pécsi sportéletet. A háború után ismét helyreállhatott a magyar futball élet is. Az alábbiakban a pécsi klubok rövid történetét, azok jelenlegi és régi pályáit, stadionjait ismerhetjük meg.
Sportpálya a Tettyén az 1800-as évek végén
PMFC - Pécsi Mecsek Football Club
A csapat hivatalos neve többször is változott az évek során. Eleinte Pécsi Dózsa néven futott, amelyet 1950 augusztusában alapítottak. A csapat az NBIII-ban játszhatott a besorolás alapján. Meccseiket a jelenlegi PVSK stadionban, és a már lebontott tüzér utcai pályán játszották. 1973-ban a nagy összefogás végett egyesültek a szakosztályok a városban, a Pécsi Dózsa mellett többek között az Ércbányász SC, a Helyiipar, a Pécsi Bányász valamint az Építők SC. Az egyesület neve a már korábban említett nevet kapta, tehát ismerősen cseng: Pécsi Munkás Sport Club (PMSC). 1975-ben a csapat búcsúzik az első osztálytól, ezután az Újmecsekaljára költözik, ahol jelenleg is vitézkedik. Tíz év múlva, 1985-ben az addig 12.000 férőhelyes stadion 16.000-re bővült, ugyanis a klub gyorsan visszajutott a legmagasabb osztályba, és később olyan nemzetközi csapatok ellen is megmérkőzött, mint a Manchester United (a Sir Alex Ferguson vezette angolok egy gólos győzelmet arattak teltház előtt). Az 1995/96-os szezon kezdete előtt vette fel a PMFC nevet az egyesület, miután a szakosztályok szétváltak. Ezután a csapat többször megjárta a másodosztályt is. A 2015/16-os szezonra az önkormányzat tulajdonába került, amely több első osztályú klubhoz hasonlóan nem kapta meg a licenszet az NB1-hez, így a Baranya megyei első osztályba sorolták, amelyet már az első évben megnyertek, így jelenleg a harmadosztályt erősítik. Vezetőedzője Márton Gábor. A legnagyobb siker az 1990-ben Honvéd elleni Magyar kupadöntőben aratott siker, amelyet a Bányász stadionban játszottak le. Szurkolóik a legvérmesebbek közé tartoznak az egész országban. Edzéseikhez, utánpótlás meccseikhez külön sportpályákkal rendelkeznek, amelyek a kovácstelepen megtalálhatóak.
A PMFC stadion napjainkban
PVSK - Pécsi Vasutas Sportkör
A klub 1919-es megalapítása után az első hazai meccs a PMSC-Bőrgyár ellen zajlott le, amely 2-2-es végeredménnyel zárult. a PVSK labdarúgó stadiont 1952-ben adták át, amely 12.000 ember befogadására alkalmas, és a mai napig használják. 1955. március 20-án a Pécsi Dózsa lépett fel a Budapest Honvéd ellen, amely nézőcsúcsot jelentett. 1970-ben az olasz Juventus is megfordult itt, szintén a Dózsa ellenfeleként. A legfelsőbb osztályt háromszor megjárt alakulat manapság a Baranya megyei első osztály tagja. Vezetőedzője Turi Zsolt, elnöke Czerpán István.
A PVSK stadion napjainkban
PTE-PEAC - Pécsi Tudományegyetem - Pécsi Egyetemi Atlétikai Club
Az 1975-ös megalapítás után Universitas PEAC néven futó egyesület a megyei első osztályt erősítette egészen az 1991-es feljutásig, miután a következő szezont a harmadosztály Dráva csoportjában töltöttek, azonban ott kiesett a csapat, és a mai napig is a Baranya megyei élvonal tagja. Otthona a PVSK mellett, szintén a verseny utcában található. A két csapat között ez miatt nagy a rivalizálás is. Vezetőedzője Fazakas András, elnöke Georgiou Grigorisz.
A PEAC pályája 2008-ban
Diana SE
A PVSK-val és Peac-al szomszédos labdarúgóklub a legfiatalabb pécsi egyesület, alapításához mindössze 2012-ig kell visszamenni. A Baranya Megyei harmad,- és negyedosztályban eddig minden évben a harmadik helyen végeztek. Pályájuk a Várkői Stadion, ahol több kispályás bajnokságot is rendeznek, valamint a PMFC férfi és női csapatai is tartanak edzéseket.
A Várkői stadion napjainkban
Kijelenthetjük, hogy Pécs városának labdarúgása nem épp fénykorát éli, azonban a csapatok és a stadionok múltját felidézve joggal reménykedhetünk az újabb sikerekben. Az ország egyik legnagyobb városának alighanem illene rendelkeznie első osztályú labdarúgó csapattal. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy jelenleg ez másféle okok miatt nem lehetséges a PMFC közel két évvel ezelőtti, három osztályos lesorolása miatt.
Források: