Ha azt mondom, Pi, te azt mondod, 3,14
2017. március 14. írta: Vajda Georgina

Ha azt mondom, Pi, te azt mondod, 3,14

A Pi napját minden évben március 14-én ünneplik. A Pi értékét a matematikában egy adott állandó ábrázolására használják, amely a kör kerületének arányát jelenti az átmérőhöz. Az első három számjegy mindig 3,14, ezért is ünnepeljük ezen a napon.

A szimbólum, vagyis a Pi jele a görög ábécé tizenhatodik betűje, amelyet a svéd matematikus, Leonhard Euler terjesztett el az 1700-as években. Több, mint 4000 éve ismerik, de Szirakúzai Archimédész volt az első, aki elvégezte a Pi számításait. Tudta, hogy azok nem pontosak, de a 3 egész és 1/7, valamint 10/71 közötti törtszámokban fejezte ki az értékét. A Pi Napot a San Franciscó-i Kutatóintézet fizikusa, Larry Shaw kezdeményezte, aki a „Pi Hercegeként” is ismert. Ő vezette a 2015-ös parádét a városban. Ha még nem lenne elég a különös véletlenekből, Albert Einstein is ezen a napon született, 1879-ben.

pi-1453836_640.jpg

Alakilag nézve, a Pi számjegyeinek száma végtelen, de a matematikusok és a számítógépek több millió számjegyet határoznak meg a képletben. Sokan úgy hiszik, hogy a hatalmas gízai piramisok is a Pi alapelveire épültek. A rejtélyes feljegyzések közül talán a legfélelmetesebb az, ha összeadjuk az első 144 számot, az egyenlő 666-al, vagyis azzal a számcsoporttal, amit az ördög számának tartanak. Csak remélni tudjuk, hogy a Pi titkokkal övezett történetének ismeretében talán a diákok is eredményesebben használják a szimbólumot a nehézkes matekfeladatok megoldásában.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://szabad-bolcsesz.blog.hu/api/trackback/id/tr8012337937

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása